Chat
Chat
×
Profile

Jeśli masz jakieś pytania, jestem tutaj, aby pomóc.

Wybrane funkcje programu FrameMaker 11


framemaker_11

W niniejszym artykule skoncentruję się tylko na kilku najciekawszych nowych funkcjach programu FrameMaker 11. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, oglądając prezentację firmy Adobe zatytułowaną Co nowego w programie FrameMaker 11, w której możliwości tego programu demonstruje Kapil Verma – Starszy Menedżer ds. Produktu firmy Adobe.

Prezentacja programu znajduje się pod adresem (UWAGA: Aby zobaczyć prezentację, trzeba się zalogować):
https://www.adobe.com/cfusion/event/index.cfm?loc=en%5Fus&event=register%5Fno%5Fsession&id=2076675.

Firma Adobe poprzedziła wprowadzenie na rynek programu FrameMaker 11 rozbudowanym programem beta-testów, starając się uzyskać od użytkowników informacje zwrotne dotyczące ich oczekiwań względem nowych funkcji programu. W rezultacie użytkownicy zgłosili takie potrzeby, jak: „porządne” rozwiązanie do tworzenia treści w formacie XML/DITA (praca bezpośrednio z kodem XML), ulepszone publikowanie oparte na rolach czy też możliwość szerszego korzystania z multimediów i grafiki 3D.

Mocne strony najnowszej wersji FrameMakera

FrameMaker 11 oficjalnie ukazał się na rynku 24 lipca 2012 roku wraz z poprawionymi wersjami RoboHelp 10 i Technical Communication Suite 4, który koordynuje pracę dwóch pierwszych programów z aplikacjami Captivate 6, Acrobat Pro, Illustrator oraz Presenter. FrameMaker 11 posiada wiele nowych funkcji i przepływów pracy, które przyspieszają proces formatowania i edycji tłumaczenia.

 

Oto kilka zmian, które zasługują na większą uwagę:

  • Wprowadzono znaczące poprawki do publikowania opartego na rolach: obszar roboczy i menu są dobierane na podstawie zakresu operacji wykonywanych na dokumencie przez danego użytkownika.
  • Domyślny obszar roboczy jest bardziej przejrzysty. Niepotrzebne menu znikają lub są wyłączane przy przejściu do widoku kodu XML w celu pracy bezpośrednio z nim.
  • Tworzenie i edycja treści w formacie XML/DITA jest znacznie łatwiejsza. Już w momencie utworzenia pustego dokumentu użytkownik ma do dyspozycji czytelny „tekst banera” oraz strukturę „wyjściową”. Oba elementy podpowiadają, gdzie automatycznie utworzyć strukturę, znacznie skracając czas potrzebny na opanowanie tej funkcji. W poprzednich wersjach FrameMakera można było tylko utworzyć własną strukturę, podczas gdy w aktualnej wersji można także skorzystać ze struktury wyjściowej.
  • Najbardziej pomocna, moim zdaniem, jest funkcja zwana inteligentnym wklejaniem (ang. Smart Paste). Za pomocą tej funkcji można skopiować tekst z dokumentu Worda, z arkusza kalkulacyjnego Excela, a nawet z dokumentu HTML, a następnie „inteligentnie wkleić” go w odpowiednie miejsce w widoku struktury. Dzięki temu dane nieustrukturyzowane są przekształcane w prawidłowy format XML.
  • Dla tłumaczy, którzy potrzebują przekonwertować pliki Worda na pliki FrameMakera, inteligentne wklejanie to świetny sposób na konwersję „osadzonej” grafiki Worda na posiadające odniesienia zewnętrzne pliki JPEG o wysokiej rozdzielczości!
  • Znacznie ulepszona została obsługa zaawansowanej grafiki i ilustracji 3D. W aktualnej wersji programu można zdefiniować „punkty aktywne” w elementach grafiki wektorowej, które pełnią rolę odsyłaczy. Poprzez zaledwie kilka kliknięć myszką można nawet wygenerować z wykresu 3D automatyczną, opatrzoną linkami „tabelę części”.

Niektórzy długoletni użytkownicy FrameMakera określili jego najnowszą wersję mianem „najbardziej znaczącego uaktualnienia od lat”.


Komentowanie zostało wyłączone